Ese Per Mesuesen Time

"Orari i daljes nga shkolla është në 16. Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:. Urime zemra ime. Ishe forca ime kur nuk kisha fuqi, ishe zeri im kur nuk mund te flisja, ishe syte e mi kur nuk munda te shoh. olta Says: 06/03/2016 at 14:00. Në Brezovicë jemi ndaluar në një vend të këndshëm dhe të flladshëm. Dua te jemi bashke kur nje nder endrrat tona te realizohet dhe te qeshim fort duke len kokrren e namit si idjote Dua te jemi bashke kur te realizojme endrren tone te perbashket : te hidhemi me parashute. Një ese e shkruar nga në djalë i vogël e emocionoi shumë atë i, dhe kur burri i saj e pa në atë gjendje e pyeti: “Çfarë ka ndodhur?” Ajo u përgjigj: “Lexo këtë, është një nga esetë e nxënësve të shkollës sime”. Per stimulin moral mesuesit i akordohen medalje, urdhra dhe tituj sipas legjislacionit ne fuqi. - Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per tyehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jetin time po gjemonte shiu i padijes, ti me ke sjellur buzeqeshje atehere kur buzet lageshin nga lotet. - Henry Adams Ëndrra fillon me një mësues i cili…. Aty jemi argëtuar edhe më shumë, ndërkohë që në mbrëmje kemi hyrë në Prizren dhe jemi ndarë si dy të panjohur. Sot, gazetarja Erjona Rusi na tregon për mësuesen e saj të parë Belkize Stërniqi. Një ese e shkruar nga në djalë i vogël e emocionoi shumë atë i, Dua të zë vendin e tij dhe të jetoj si televizori në shtëpinë time. Kur flas per mesuesen time ideale kam parasysh ate mesuese qe di mese miri te menagjoje marredhenien e saj me nx. Fax: 00355 42 403 206 Tel: 00355 42 403 207/08/09 E-mail: [email protected],. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. 1 comment Kur flas per nje mesuese ideale i referohem hapsires jashtë detyrës se saj te mesimdhenies. Duke folur me fëmininë time e duke pyetur, pse mua kaq i vogël duhej të më vdiste baba, por, eh,… kurrkush nuk më përgjigjej. Te uroj nje vite te mrekullueshem per ty dhe te dashurit e tu, me te mire se ai i shkuari, plot me gezim, dashuri, paqe dhe qetesi. Frymezohuni me ese per mesuesen dhe ese per 7 Marsin! 7 Marsi nje nje dit t'i permisoj,kurse ti qe ke zemer te madhe,do te m'i falesh,sepe e di se edukata jote edhte udherrefim per mua per arshmerine time. Kjo ese kushtuar mësuesit është shkruar nga nxënësja e klasës së pestë Elita Hajdini. 1 Shtatori. do shpik ndonje vete nga ato esete e mia. Siç i kam përherë Diellin edhe hënën Ashtu i kam në jetë Mësuesen edhe nënën Dashuri dhe respekt U fali për jetë Të mos harrohen kurrë Që më sollën në jetë vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per. "Nuk ishte as nxënës i klasës sime, por po ndihmoja kolegen time, e cila nuk mund të rrinte më gjatë, pasi i duhej të merrte trenin për t'u kthyer në shtëpi", -shpjegoi mësuesja. Ishte një ditë e bukur shtatori. Në zemrë time thahesh e mbin,i gjelbër e i ri, E unë mbetem tokë pjellore në përkushtim, Për dashurinë e urrejtjen, virtutet e veset e tua, Por malli u bë erë e kërkon të kthehet atje, tek ti, Ndaj falmë ngrohtësi, ajër e dritë dhe mua. Fillimi i vitit të ri shkollor. 655 likes · 1 talking about this. Ese per mesuesen te favorshme per biznese dhe dyqane me qera ose ne shitje. e bukur fare. mazalla se keni bere nje ese me teme perrallat jane pasqyra e jetes tone. • Përsa i përket fazave të zhvillimit mendor sipas Piazhesë unë mendoj se fëmija është në fazën paraoperacionale. Haa Eljan, sa here e kam pare dhuraten time per zyshen kujdestare ne doren e nje zyshe tjeter hahahahhaha. Hymni i Kosovës Aty po e flet nena gjuhen shqipe Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat” Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat Aty ku minoriteti matet me…. Poezi per ty! Musica Movil | Ese, Tekst, Poezi. sionit apo nje burre qe tejkalon preleminaret? Me te parin dicka e con ne shtepi, i dyti me pak, eh me te tretin grate jane mesuar. tek supi yt e mbeshtetja koke edhe vetem. Majlinda ZIU. s'po me pelqen shume kjo. Me dhe krahe dhe me bere te fluturoja, me preke duart dhe une munda te prek qiellin, drita ne erresire qe ndricoje dashurine ne jeten time. ESE :Mesuesja ime ideale L. ai debat me mesuesen time te historis me ka ngelur ne mendje. Recent Comments for urime per ditelindjen per dajen urime per ditlindje per shoqen e ngusht thenie per mbesen poezi per ditelindje per mbesen e vogel poezi per mbesen time qepena te perdorura foto per nje urim per muaj te mbare poezi per 1 vjetorin e fejeses lokal dasmash ne tirane informacion per insektet ne anglisht. por te pakten ta bejme te rendesishme per ne vete. time clipart bed time clip art coffee time clipart time travel clipart home time clipart. Modele mësimore 31. 15, por kishte kaluar gjysëm ore dhe ende nëna e vogëlushit nuk kishte ardhur për ta marrë. per mendimin tim me pelqeu shume. O zot per ty Jepju te gjitha familjeve Nga nje si ky femij Te duam shum LOUISI TY. Per stimulin material ai gezon te drejten e shperblimit nga fondi i veçante, sipas kritereve te percaktuara ne Vendimin e Keshillit te Ministrave (VKM), KK. vjersha per 7 marsin,poezi per 7 marsin,7 marsi poezi shqip,vargje per 7 marsin,vjersha per 7 marsin,poezi per mesuesen,poezi per 7 marsin,vjersha per mesuesen time,7. {{/items}}{{^items}} Ky grup poetësh nuk ka poezi për këtë temë. com ose klikoni te foto per ta na i derguar direkt. shume te bukura poezite "ANTONIMI "shume shume i bukur. ketu larg ne vetmi smund te gjej kurr rehati' sa nevoj kam per ty Vajta vite pa te pare malli shume me ka marre sa me vjen per te qare Sa qejf kam,te therras nene , nga malli fuqit me. Kuptimi mbi Ese-në. Por e rendesishme eshte te fokusoheni ne fytyrat e femijeve dhe kujdesuni qe shoqeruesit te mos jene shume te zene. "Oh Zot, sonte po të kërkoj diçka shumë të veçantë. Urime per Mesuesen. Nje shprehje e. - Shumë justifikime janë gjithmonë më pak bindëse se një. Labels: Poezi, Poezi per diten e pare te shkolles, Poezi per shkollen. Deri në fillim të viteve '90 në Shqipëri, për të nxitur mësimdhënien e një cilësie sa më të lartë, mësuesit më të njohur shpërbleheshin me dekoratat e larta që ishin Mësues i Merituar dhe Mësues i Popullit. Aty jemi argëtuar edhe më shumë, ndërkohë që në mbrëmje kemi hyrë në Prizren dhe jemi ndarë si dy të panjohur. Me dhe krahe dhe me bere te fluturoja, me preke duart dhe une munda te prek qiellin, drita ne erresire qe ndricoje dashurine ne jeten time. Na shkruani te inboxi i faqes ne facebook ose ne adresen e e-mail [email protected] ese per mesuesen time. tek supi yt e mbeshtetja koke edhe vetem. Detyrë shtëpie: Bëni kërkime në internet për ligje të tjera nga Kodi i Hamurabit, që nuk janë përfshirë në tekstin tuaj mësimor. Puna, e mesuesit eshte e shenjte,une ketu. Abraham Lincoln: Gjithçka që jam apo shpresoj se do të jem, ia kam borxh nënës time engjëllore! Erich Fromm: Dashuria e nënës është paqja. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër. Çdo vit festohet 7 Marsi- Dita e Mësuesit, që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë, nën drejtimin e Pandeli Sotirit, Mësonjëtorja kombëtare shqipe. poezi përkthimi në fjalorin shqip - anglisht në Glosbe, online dictionary, free. Amir Demiri - Per Ty Mësuese. Cdokush ne kete bote, po ta pyesesh per nenen, do te flase me fjalet me te mira, por une mendoj se dashurine e madhe qe une kam per nene time nuk ka fjale ta pershkruaje. 7 Mars 2015 · Thënie për mësimdhënësit" Mësuesi mediokër flet. Dua te jemi bashke kur nje nder endrrat tona te realizohet dhe te qeshim fort duke len kokrren e namit si idjote Dua te jemi bashke kur te realizojme endrren tone te perbashket : te hidhemi me parashute. Ne kete dite ne ju nderojme ju per punen e kontributin tuaj te madh qe keni dhene,jepni e do te jepni per mesimin e gjuhes sone te paster shqipe te asaj gjuhe qe na e lane amanet te paret dhe detyra jone eshte ta percjellim ashtu te paster tek brezat e. Eshte ajo qe me dha dieni, eshte ajo qe me dha lumturi, alfabetin ajo ma mesoi, se si te shkruaj ajo me tregoi. Disa prindër për shkak të obligimeve të shumta nuk gjejnë kohë për t’iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. With over 150 authors and more than 2000 poetries, Poezishqip. Une sot per ty mesuese me pelqen te shkruaj Mësuesen time, Kurrë s’do ta harroj,. Detyrimet, detyrat Norma e ngarkeses mesimore (NNM) :. Cilat janë batutat për të qeshur të […]. rarPgina de Stickam Britneybarbie1. - Njeriu që ka shumë të flasë me veten, u largohet bisedave me të tjerët. RTV Ora News është televizion lider në tregun e medias informative me një eksperiencë dhe kontribut 13 vjecar në shërbim të shqiptarëve, kudo që jetojnë brenda dhe jashtë kufijëve. Urime per kete blogger qe eshte nje risi shume e mire. Motrës time: Ti je mikja ime më e mira, gjysmë nënë dhe je e rëndësishme për mua, sa vetë bota. - Njeriu që ka shumë të flasë me veten, u largohet bisedave me të tjerët. Siç i kam përherë Diellin edhe hënën Ashtu i kam në jetë Mësuesen edhe nënën Dashuri dhe respekt U fali për jetë Të mos harrohen kurrë Që më sollën në jetë vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per. Aty jemi argëtuar edhe më shumë, ndërkohë që në mbrëmje kemi hyrë në Prizren dhe jemi ndarë si dy të panjohur. PER SHOQEN TIME TE NGUSHT! ! Une dua te jemi bashke gjithmone e kudo. Në kuadrin e organizimit të aktiviteteve letrare, Galaktika Poetike “ATUNIS” shpall çmimet letrare “Frang Bardhi – 2015” për Konkursin Ndërkombëtar të Tregimit të Shkurtër. ese per mesuesen time. November 24, 2015 Poezi Shqip. ese per qytetin tim - OurClipart. Majlinda ZIU. ju faleminderit te gjitheve. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per tyehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jetin time po gjemonte shiu i padijes, ti me ke sjellur buzeqeshje atehere kur buzet lageshin nga lotet. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:. Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Qani ju shpata e ju dyfeqe, Shqiptari u zu si zog nder leqe! Qani ju trima bashke me ne, Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!. Puna e mesuesit eshte nje pune me vlere dhe shume e ndjeshme,sepse puna e mesuesit lidhet drejtperdrejt me moshat e reja ,me ardhmerine e nji populli te tere. 655 likes · 1 talking about this. U përkthye nga Fotaq Andrea. vjersha per femije,vjersha per fmije,mesuesen,mesuesja,mesuese,mesuesja poezi,poezi per mesuesen,mesuesin,mesuesja vjershe. Hello, I am Mondy from Thelocation3, we work with coverwallet to protect the cause of entrepreneurs. 1 Mars 2009 te 13:59 Përgjigjuni. RTV Ora News është televizion lider në tregun e medias informative me një eksperiencë dhe kontribut 13 vjecar në shërbim të shqiptarëve, kudo që jetojnë brenda dhe jashtë kufijëve. Ne jemi krenar me ju dhe ne me gjithe. iPhone1,2 4. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. ESE-ja në Gjeografi. Për këtë sukses falënderoj shumë, shumë, shumë së pari gjyshen time, që mendoj se krejt këtë talent e kam trashëguar nga ajo. tek supi yt e mbeshtetja koke edhe vetem. Ajo ishte shkollë me karakter kombëtar e laik ( jo fetar ) ku të gjitha mësimet jepeshin në gjuhën shqipe. Urime per Mesuesen December 11, 2017 June 18, 2018 Mesuesit 0 E palodhur, e dashur, e qeshur, energjike, pozitive, inkurajuese, frymezuese, kerkuese, e vemendshme, e matur dhe mbi te gjitha e dashuruar me profesjonin tend fisnik qofsh gjithmone e dashur mesuese. Dua te jemi bashke kur nje nder endrrat tona te realizohet dhe te qeshim fort duke len kokrren e namit si idjote Dua te jemi bashke kur te realizojme endrren tone te perbashket : te hidhemi me parashute. Malli per Nenen 2018 - Duration:. - Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan. Detyrimet, detyrat Norma e ngarkeses mesimore (NNM) :. Për ta lexuar essen e plotë ju lutem klikoni në materialin : f. mazalla se keni bere nje ese me teme perrallat jane pasqyra e jetes tone. Nje shprehje e. Frojdi - Më mirë është të kafshosh në jetë, sesa të hash gjuhën tënde. Nuk do lija pa përmendur edhe mësuesen time të gjuhës dhe leximit letrar në ciklin 8-vjeçar, mësuese Leonora Guri, e cila më aktivizonte në çdo aktivitet që organizonte shkolla, duke ngjallur tek unë dashurinë për të dhe lëndën që ajo më jepte. Per ty edhe wdes. E kane humbur te drejten e tyre duke bere asgje te keqe. Dy Dëshmorët në Piranë,sot kujdestarët e klasëve dytë,katër dhe pestë,organizuan përcjellje për 3 nx. "Mësuesi që la gjurmë tek unë" është nisma më e re e Portalit Shkollor, e cila fton njerëzit e njohur të flasin për mësuesin që la gjurmë tek ata. 1 8C148 Custom Restore. (urime per ditelindje) pin. "Orari i daljes nga shkolla është në 16. Disa prindër për shkak të obligimeve të shumëta nuk gjejnë kohë për t'iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. Urime per kete blogger qe eshte nje risi shume e mire. Per te gjithe gezimin qe solle ne zemren time, per cdo enderr qe bere realitet. Ishte një ditë e bukur shtatori. cfare te jap zyshes une tani ajo eshte erinda gjyshja. Siç i kam përherë Diellin edhe hënën Ashtu i kam në jetë Mësuesen edhe nënën Dashuri dhe respekt U fali për jetë Të mos harrohen kurrë Që më sollën në jetë vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per. Erdha ne klase te pare shume e emoconuar as dhe emrin tim nuk dija te shkruaja. Okazione me te fundit per shkoder urime ditelindjen per tezen biznes ne shitje sa kushton grami i argjendit shengjin urime per ditelindje per femije 1 vjec dyqane dhe lokale ne shitje ese per heronjte e kosoves nuk vdesin kurre poezi urime per lindjen e djalit heronjte e kosoves nuk vdesin kurre ese. - Kam qenë egoist në tërë jetën time, por vetëm në praktikë, kjo nuk ishte çështje parimi. s'po me pelqen shume kjo. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:. Mua me pelqen te studioj,sepse marr njohuri me te cilat do te ndertoj te ardhmen time. anetare te nderuar. rapitful: Ese për 8 marsin shkruar nga Bleona Miftari 0% 0 folks. Shummm Shummm Urime per ty. Kuptimi mbi Ese-në. Browse milions fjalët dhe frazat në të gjitha gjuhët. Në jetë sot të buzëqeshësh është një dhuratë lumturie më shumë se çdo dhuratë materiale për mësuesit. Nuk do lija pa përmendur edhe mësuesen time të gjuhës dhe leximit letrar në ciklin 8-vjeçar, mësuese Leonora Guri, e cila më aktivizonte në çdo aktivitet që organizonte shkolla, duke ngjallur tek unë dashurinë për të dhe lëndën që ajo më jepte. {{/items}}{{^items}} Ky grup poetësh nuk ka poezi për këtë temë. Mësuesja ime Unë mësuesen time Kur e takoj me Vrap shkoj dhe e përqafoj. November 24, 2015 Poezi Shqip. Sipas saj, "ata" jan vajza te reja, as nje prej tyre nuk i lyp lek, ama nenja jua jep. Ese per vjeshten,hartim per vjeshten,hartime per vjeshten,vjeshta hartim shqip,ese per stinen e vjeshtes,vjesha ese ne shqip,ese per vjeshten,vjeshta ese shqip,ese ne shqip vjeshta,hartime per vjeshten shqip,hartime vjeshta,ese ne shqip. Në zemrë time thahesh e mbin,i gjelbër e i ri, E unë mbetem tokë pjellore në përkushtim, Për dashurinë e urrejtjen, virtutet e veset e tua, Por malli u bë erë e kërkon të kthehet atje, tek ti, Ndaj falmë ngrohtësi, ajër e dritë dhe mua. Per nje gja jam e sigurt,qe nuk do te kem perpara nje fushe me lule,por me pelqen endrra ime dhe me pelqejne shume sfidat qe do te vijne bashke me te. do shpik ndonje vete nga ato esete e mia. Diana Mehmetaj - 7 Dhe 8 Marsi. Detyrimet, detyrat Norma e ngarkeses mesimore (NNM) :. 7 Marsi, Dita e Mësuesit, shënohet si një ngjarje me rëndësi kulturore në gjitha trojet tona shqiptare. ese per qytetin tim - OurClipart pin ese per qytetin tim #8: pin. • Shpjeguese, kur nxënësi shpjegon dhe arsyeton mbi opinionin e. Malli per Nenen 2018 - Duration:. Lihtenbergu - Gjërat e mëdha mund të tregohen në shënjat e vogla. të edukuar,të sjellshem,të respektuar qe ne ditarët e tyre lanë velersim maksimal. anetare te nderuar. Në jetë të gjithë ne kemi dëshira dhe ëndrra … Shpresoj që të gjitha dëshirat tuaja të realizohen në një udhëtim plot surpriza në rrugën e jetës. Fjalori i perdorur esht fjalor i pa perzgjedhur. poezi mesueses time te pare,POEZI VENDELINDJES TIME,V,,,KETU V,,,ATJE,LOTI NE DHE TE HUAJ,POEZI PER KOSOVEN,LUIGJ SHTJEFNI. Sipas Time, thirrjet drejtuar Motrës Betta dhe zyrës së Motrës Nirmala (pasardhësja e Terezës si kreu i rendit) nuk nxorrën asnjë koment. To connect with Per vellain le koken Per motren shkateroj Boten, join Facebook today. Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. të çuditen me vellon time gojë hapur në një zë të thonë çfarë kombinimi! Le të marrin penelet me gishtat e tyre të tejzgjatura e t’i ndjell në piktura me telajo të habitura drejt meje unë që mbaj thesarin e kujtimeve të shkrirë në shpejtësinë e kohës o sa e plotë kjo hënë sonte të përgjërohem me fuqinë e tij do ta. Në kuadrin e organizimit të aktiviteteve letrare, Galaktika Poetike “ATUNIS” shpall çmimet letrare “Frang Bardhi – 2015” për Konkursin Ndërkombëtar të Tregimit të Shkurtër. Tema: ese per mesuesin ,Lloji: Ese shpjeguese. neqofte se dikush nga ju di per ndonje vjershe te tille te me dergoje ketu, apo se paku te me orientoje ku mund ta gjeja nje te tille. Sara Keqa - Mesuesja Ime E Dashur. Berisha denoncon: "Gjimnazistët e Dibrës në protestë, narkozyrtarët kakistokratë iu transferojnë si armike klase mësuesen e tyre! Lexoni mesazhin dhe shikoni videon e qytetarit dixhital. vjersha per 7 marsin,poezi per 7 marsin,7 marsi poezi shqip,vargje per 7 marsin,vjersha per 7 marsin,poezi per mesuesen,poezi per 7 marsin,vjersha per mesuesen time,7. Aty jemi argëtuar edhe më shumë, ndërkohë që në mbrëmje kemi hyrë në Prizren dhe jemi ndarë si dy të panjohur. Apr 6, 2016 - thenie te mencura per shkollen - Google Search. urime 7 dhe 8 marsin te cilet jan dy festa per nenen dhe per mesuesen. Cdo mengjes e lumtur zgjohem, qe ne shkolle me te te takohem, me buzeqeshje si gjithmone, ajo neve na takon. rar intermidiate accounting by robles and. mua nuk ma pret kungulli fare. Dua të jem qendra e vëmendjes dhe të dëgjohem, pa ndërprerje apo pyetje. Eshte ajo qe me dha dieni, eshte ajo qe me dha lumturi, alfabetin ajo ma mesoi, se si te shkruaj ajo me tregoi. com ose klikoni te foto per ta na i derguar direkt. Dashurin qe ke ti smund ta gjej ne cdo njeri. Cdokush thote se nena e tij eshte me e mire ne bote, por une vertet mendoj se nena ime e ka permbushur detyren e saj ne menyren me te persosur, prandaj dhe eshte me e mira ne. ajo tha se kush do note te mire le te beje esene ,tani une do ta bej qe do ta bej moj dhe do ta gjej pike muabeti. Poezi per mesuesin-en. Motrës time: Ti je mikja ime më e mira, gjysmë nënë dhe je e rëndësishme për mua, sa vetë bota. të edukuar,të sjellshem,të respektuar qe ne ditarët e tyre lanë velersim maksimal. Our community is built on the belief that poetry is a powerful form of creative self expression and that each person deserves to share their own personal message with the world. Pas pushimeve të fund-vitit, të miturës i ka shkruar në Instagram i mituri B duke i kërkuar që të kryenin marrëdhënie se bashku duke i thënë se të gjithë njerëzit e tij kishin pistoleta dhe mund ti vrisnin motrat, mamanë dhe babanë. PREKËSE/ Njihuni me Dhuratën, mësuesen që për 7 mars nuk shkoi në parukeri, por u organizoi nxënësve të saj diçka tjetër Publikuar tek: kulture-art, më 17:20 07-03-2018. Cdo mengjes e lumtur zgjohem, qe ne shkolle me te te takohem, me buzeqeshje si gjithmone, ajo neve na takon. Please practice hand-washing and social distancing, and check out our resources for adapting to these times. Vëllimet, të emëruara pas personazhit kryesor, rrëfejnë aventurat e një magjistari të ri, Harri Poter, dhe miqve të tij, Ron Uezli dhe Hermionë Grenxhër, të cilët janë studentë në Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts. Our community is built on the belief that poetry is a powerful form of creative self expression and that each person deserves to share their own personal message with the world. Janë mësues, ata që edukojnë brezin e ri, por që janë njerëz me problemet e tyre si të gjithë ne. Poezi per ty! Musica Movil | Ese, Tekst, Poezi. Nëse ngacmohesh me një motër të madh, dije që do të ketë një motër më të vogël, më të çmendur, me të cilën nuk do të doje kurrë të. Ese shpjeguese sara,nje vajze 14. Une sot per ty mesuese me pelqen te shkruaj shume vargje te bukura per t'i recituar. Por e rendesishme eshte te fokusoheni ne fytyrat e femijeve dhe kujdesuni qe shoqeruesit te mos jene shume te zene. edu is a platform for academics to share research papers. Per ty lopen me gjith wiq e shes. Ese Dhe Projekte Per Studentet. Por, me gjeresisht, eshte vete miqesia ajo qe na detyron jo vetem te njohim kufinjte tane, porse te kuptojme se keta kufinj i ndajme me te tjeret. Zgjidh një grup tjetër. do shpik ndonje vete nga ato esete e mia. Doli nga shtypi libri më i ri me ese me juve z. Te nderuar e te respektuar,mesuesit tone,kudo qe jetoni e punoni,gezuar 7 Marsin diten tuaj. Autori: eriiiiiiiiona7 Email: [email protected] {{/items}}. "Panorama" (prapa shkolles "Harry Fultz"). Xhoni XH 106,757 views. com ose klikoni te foto per ta na i derguar direkt. Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Puna, e mesuesit eshte e shenjte,une ketu. Apr 6, 2016 - thenie te mencura per shkollen - Google Search. STAMFORD, CONNECTICUT - APRIL 20: (EDITORIAL USE ONLY) Stamford Elementary school teacher Luciana Lira, 32, kissess baby Neysel, then 2 1/2 weeks, before showing the newborn for the first time to his immigrant mother Zully, a Guatemalan asylum seeker, and her son Junior, 7, via Zoom on April 20, 2020 in Stamford, Connecticut. Ketu do te gjeni vizatime, figura dhe foto te ndryshme per ngjyrosje per femije, vajza dhe djem. Disa prindër për shkak të obligimeve të shumëta nuk gjejnë kohë për t'iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. ai debat me mesuesen time te historis me ka ngelur ne mendje. Ese: Argumentuese - Bindese Tema: Gjakmarrja. Cdokush thote se nena e tij eshte me e mire ne bote, por une vertet mendoj se nena ime e ka permbushur detyren e saj ne menyren me te persosur, prandaj dhe eshte me e mira ne. Mbi njërin prej tyre shkruani një ese të shkurtër me temën: Unë jam pro ose kundër këtij ligji. Në një shkollë, iu kërkua fëmijëve të shkruajnë për ato gjëra që duan …. Drejtues të saj ishin figura të […]. Zgjidh një grup tjetër. 1 Sa herë që kemi orë matematike, Koka ime ndodhet në gjendje kritike, Kot që thonë se është lëndë e mirë, Atëherë pse duhet të jetë kaq e vështirë? Ca vija të drejta që askund s'takohen, Segmente,katrorë të gjitha m'ngatërrohen, Ca emra t'vështirë nuk m'i thotë dot buza, Sinus e kosinus, pastaj hipotenuza. do shpik ndonje vete nga ato esete e mia. {{/items}}. - Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan. urim per mesuesen. vjersha per 7 marsin,poezi per 7 marsin,7 marsi poezi shqip,vargje per 7 marsin,vjersha per 7 marsin,poezi per mesuesen,poezi per 7 marsin,vjersha per mesuesen time,7. Fillimi i vitit të ri shkollor. Disa prindër për shkak të obligimeve të shumta nuk gjejnë kohë për t’iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. Ese per mesuesen favorable for businesses and shops for rent or for sale. Me keq nje burre i shpejte, nje me probleme te erek. No products in the basket. Elektronikë. Shekspiri - Ai që ka më pak sesa dëshrion, duhet të dijë se ka më shumë sesa vlen. Per me ju damun me ju vorfnue! Vjen njeri i huej e ju rri n'voter, Me ju turpnue me grue e moter, E per sa pare qi do t'fitoni, Besen e t'pareve t'gjith e harroni, Baheni robt e njerit t'huej, Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej. Wise Valoris scriptorum. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:. Une sot per ty mesuese me pelqen te shkruaj Mësuesen time, Kurrë s’do ta harroj,. Motrën Time! Artoni25 68,942 views. nuk eshte njelloj si ta shkruaj un dhe si ta shkruash timgjths po te ndihmoj mikja ime gezuar ditelindjenGezuar per te gjithe vitet qe do te pasojne kete ditelindjeqofsh vajza me e lumtur ne boteUroj qe vitet e ardhshme te bejne reaitet endrrat e tua, gjithcka te behet sikur ti deshironUroj te mbetesh gjithmone e njejta qe un njohje e mrekullueshme ne cdo gje MIKJA IME. Kur flas per mesuesen time ideale kam parasysh ate mesuese qe di mese miri te menagjoje marredhenien e saj me nx. Urime per Mesuesen December 11, 2017 June 18, 2018 Mesuesit 0 E palodhur, e dashur, e qeshur, energjike, pozitive, inkurajuese, frymezuese, kerkuese, e vemendshme, e matur dhe mbi te gjitha e dashuruar me profesjonin tend fisnik qofsh gjithmone e dashur mesuese. jam perpjekur qe te gjej ndonje vjershe per 7-marsin diten e mesuesit, do te me duhej per ta ilustruar te nxenesit e mi. Në oborrin e shkollës arrita së bashku me mamane time, e cili sa e sa herë me pat folur për shkollën dhe mësuesen tim të parë. Dridhesha nga emocione të gërshetuara. Te uroj nje vite te mrekullueshem per ty dhe te dashurit e tu, me te mire se ai i shkuari, plot me gezim, dashuri, paqe dhe qetesi. Motrës time: Ti je mikja ime më e mira, gjysmë nënë dhe je e rëndësishme për mua, sa vetë bota. “Oh Zot, sonte po të kërkoj diçka shumë të veçantë. Ese per vjeshten,hartim per vjeshten,hartime per vjeshten,vjeshta hartim shqip,ese per stinen e vjeshtes,vjesha ese ne shqip,ese per vjeshten,vjeshta ese shqip,ese ne shqip vjeshta,hartime per vjeshten shqip,hartime vjeshta,ese ne shqip. edu is a platform for academics to share research papers. time clipart bed time clip art coffee time clipart time travel clipart home time clipart. cfare te jap zyshes une tani ajo eshte erinda gjyshja. Në këtë ditë ne të gjithë së bashku kujtojmë mësuesit tanë të parë që në mësuan shkonjat shqipe, na mësuan se si ta duam dhe ta respektojmë atdheun. RTV Ora News është televizion lider në tregun e medias informative me një eksperiencë dhe kontribut 13 vjecar në shërbim të shqiptarëve, kudo që jetojnë brenda dhe jashtë kufijëve. Po ashtu, shumë shpesh kujtoj edhe Abetaren, ku arrija që me mësuesen dhe me familjen time të mësoj shkronjat e para të alfabetit. Mësuesi superior demonstron. Disa prindër për shkak të obligimeve të shumëta nuk gjejnë kohë për t'iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. Ese argumentuese per Migjenin, ese mbi revolten e individidt, thyerjes se miteve, himnizimi, malesore, mali, skica filozofike, letersi realiste, antikonformizmi, lexo me poshte: Ese dhe Analiza Letrare: Ese argumentuese : Migjeni, shkrimtari qe tronditi themelet e shoqerise shqiptare. Shiko Profilin Shiko Postimet e Forumit Shiko Hyrjet e Blogut Vizito Homepage Shiko Artikujt e Dërguar Drejtuesit e Forumit Administrator. Më bëj në një televizor. Our new desktop experience was built to be your music destination. Telegrafi ju sjell më poshtë thëniet më unike për nënën, nga tradita e popujve të ndryshëm në botë, si dhe të emrave të njohur jo vetëm nga bota e letërsisë Theodore Hesburgh: Gjëja më me rëndësi që babai mund të bëjë për fëmijën është ta dashurojë nënën e tyre!. Të kem tim të veçantë dhe të kem familjen time përreth meje. Vjersha dhe tregime për fëmijët e vegjël. ese per qytetin tim - OurClipart pin ese per qytetin tim #8: pin. Mbi njërin prej tyre shkruani një ese të shkurtër me temën: Unë jam pro ose kundër këtij ligji. time clipart bed time clip art coffee time clipart time travel clipart home time clipart. Ese,hartime,teste,programe,libra shqip fjalor,. 80 per pound, 7/8 of a pound costs (7/8 x $2. Urime gjithashtu per prinderit e mi! Dhe ne fund uroj veten time dhe gjithe ish koleget dhe shoket e mi! 07-03-2009, 10:53 PM #8. Te marresh njohuri do te thote te behesh nje njeri i ditur,pergjegjes,i afte per te kaluar cdo sfide nje njeri me kultur pra me pak fjale i kompletuar. Tag Archives: poezi per mesuesen. Nuk do lija pa përmendur edhe mësuesen time të gjuhës dhe leximit letrar në ciklin 8-vjeçar, mësuese Leonora Guri, e cila më aktivizonte në çdo aktivitet që organizonte shkolla, duke ngjallur tek unë dashurinë për të dhe lëndën që ajo më jepte. (urime per ditelindje) pin. Poezi Te Shkurtra Per Mjedisin. Shiko Profilin. Ese Mësuesi, modeli dhe frymëzimi im "Dua të theksoj se, të kesh një mësues model është si të kesh një busull orientuese pranë, që të ndihmon sa herë ti je konfuz për drejtimin që do të marrësh apo për hapat që do të hedhësh. 1) Ese per atdheun 2) Per pranveren 3) Udhetim imagj 4) Per mesuesen 5) Mjedisi ku ne. RTV Ora News është televizion lider në tregun e medias informative me një eksperiencë dhe kontribut 13 vjecar në shërbim të shqiptarëve, kudo që jetojnë brenda dhe jashtë kufijëve. rar poezi te shkurtra per mjedisin. 1 Shtatori. Galaktika Poetike “ATUNIS” shpall fituesit e Konkursit Ndërkombëtar të Tregimit të Shkurtër dhe jep Çmimin Letrar “Frang Bardhi – 2015”. Ese apo hartim për nënën -shkruar nga Diellëza Zharku -Kaçanik ese per nenen,nena ese e bukur shqip,ese te bukura per nenen,hartime per mamin,hartim per nenen,nena ese shqip,hartime dhe ese per nenen,nena ese ne shqip | Ese dhe Hartime Shqip. Po ashtu dua ta falënderoj nënën time, e cila u përkujdes që të dukem kështu si jam sot. Frojdi - Më mirë është të kafshosh në jetë, sesa të hash gjuhën tënde. - Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan. Labels: Poezi, Poezi per diten e pare te shkolles, Poezi per shkollen. vjersha per femije,vjersha per fmije,mesuesen,mesuesja,mesuese,mesuesja poezi,poezi per mesuesen,mesuesin,mesuesja vjershe. Lihtenbergu - Gjërat e mëdha mund të tregohen në shënjat e vogla. Klubi letrar "Pena e Re" është një klub letrar, ku çdo muaj prej dhjetorit 2014, të gjithë ata që shkruajnë ese, prozë ose poezi nga mosha 16-26 vjeç mund të konkurojnë. Kur flas per mesuesen time ideale kam parasysh ate mesuese qe di mese miri te menagjoje marredhenien e saj me nx. shume te bukura poezite "ANTONIMI "shume shume i bukur. Dua të jem qendra e vëmendjes dhe të dëgjohem, pa ndërprerje apo pyetje. com 87792ab48e High Probability Trade Setups: A Chartists Guide To Real Time Trading. Please practice hand-washing and social distancing, and check out our resources for adapting to these times. time clipart bed time clip art coffee time clipart time travel clipart home time clipart. ai debat me mesuesen time te historis me ka ngelur ne mendje. O zot per ty Jepju te gjitha familjeve Nga nje si ky femij Te duam shum LOUISI TY. Ishin të zënë, hidhnin mbi të dheun e zi, në atë varr ku është edhe sot e kësaj dite, të cilin e rreh trishtueshëm herë murlani e shiu dhe herë-herë dielli përvëlues i Shko­drës. Ne kete dite ne ju nderojme ju per punen e kontributin tuaj te madh qe keni dhene,jepni e do te jepni per mesimin e gjuhes sone te paster shqipe te asaj gjuhe qe na e lane amanet te paret dhe detyra jone eshte ta percjellim ashtu te paster tek brezat e ardhshem. Amir Demiri - Per Ty Mësuese. ne internet nuk gjen gjekundi ese po une ku ta gjej tani. Fjala e Lirë është një uebfaqe, që merret me publikimin e shkrimeve, komenteve, opinioneve dhe analizave të ndryshme, me karakter kombëtar dhe mbarëshqiptar. Mësuesen unë e dua Sepse shkronjat e para Prej saj i. "Panorama" (prapa shkolles "Harry Fultz"). Per motren time sapo u zgjova tek sa hapa syt me erdhen disa mendime thash te ulem dhe ti shkruaj per motren time disa vargje per <3 time disa vargje me kujtime qe nga i shpirti i kam mburime. 3, Njesia bashkiake nr. olta Says: 06/03/2016 at 14:00. 15, por kishte kaluar gjysëm ore dhe ende nëna e vogëlushit nuk kishte ardhur për ta marrë. Kartolina Per Mesuesen. Nje per vetmine. Shiko Profilin. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per tyehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jetin time po gjemonte shiu i padijes, ti me ke sjellur buzeqeshje atehere kur buzet lageshin nga lotet. - Njeriu që ka shumë të flasë me veten, u largohet bisedave me të tjerët. ESE-ja në Gjeografi. • Shpjeguese, kur nxënësi shpjegon dhe arsyeton mbi opinionin e. I mungon struktura e eses , i mungon koherenca , nuk ka 1 hyrje , zhvillim apo mbyllje te qarte. Dua të jem qendra e vëmendjes dhe të dëgjohem, pa ndërprerje apo pyetje. Te marresh njohuri do te thote te behesh nje njeri i ditur,pergjegjes,i afte per te kaluar cdo sfide nje njeri me. Mësuesja ime Unë mësuesen time Kur e takoj me Vrap shkoj dhe e përqafoj. Ese shpjeguese sara,nje vajze 14. Home » ESE » ESE :Mesuesja ime ideale L. ajo tha se kush do note te mire le te beje esene ,tani une do ta bej qe do ta bej moj dhe do ta gjej pike muabeti. Per stimulin material ai gezon te drejten e shperblimit nga fondi i veçante, sipas kritereve te percaktuara ne Vendimin e Keshillit te Ministrave (VKM), KK. Motrës time: Ti je mikja ime më e mira, gjysmë nënë dhe je e rëndësishme për mua, sa vetë bota. Puna e mesuesit eshte nje pune me vlere dhe shume e ndjeshme,sepse puna e mesuesit lidhet drejtperdrejt me moshat e reja ,me ardhmerine e nji populli te tere. Dua të merrem seriozisht kur flas. Janar-Shkurt 2015. Zyrtarët në Spitalin Balurghat, ku Besra kërkoi trajtim mjekësor, thanë se ata u bënë presion nga urdhri për ta thirrur kurimin e saj për mrekulli. Tema: ese per mesuesin ,Lloji: Ese shpjeguese. 15, por kishte kaluar gjysëm ore dhe ende nëna e vogëlushit nuk kishte ardhur për ta marrë. Fjalite nuk kane rend kronologjik apo kuptimor. Vëllimet, të emëruara pas personazhit kryesor, rrëfejnë aventurat e një magjistari të ri, Harri Poter, dhe miqve të tij, Ron Uezli dhe Hermionë Grenxhër, të cilët janë studentë në Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts. Fjala e Lirë është një uebfaqe, që merret me publikimin e shkrimeve, komenteve, opinioneve dhe analizave të ndryshme, me karakter kombëtar dhe mbarëshqiptar. Organizmi i programit festiv per nder 17 shkurtit, më 16 shkurt 2015, ora 12. Tjetren per miqesine. - Shumë justifikime janë gjithmonë më pak bindëse se një. Te marresh njohuri do te thote te behesh nje njeri i ditur,pergjegjes,i afte per te kaluar cdo sfide nje njeri me kultur pra me pak fjale i kompletuar. Qani ju shpata e ju dyfeqe, Shqiptari u zu si zog nder leqe! Qani ju trima bashke me ne, Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!. E për mua, fillimi i një jete të re, me shumë të panjohura. Ishe forca ime kur nuk kisha fuqi, ishe zeri im kur nuk mund te flisja, ishe syte e mi kur nuk munda te shoh. Comment (1) Rozanne Mondy says: November 25, 2019 at 3:26 pm Inquiry from New York. Nëse më merrni nderin, jetën time nuk e keni shpëtuar dot. ese per mesuesen time. Vitet kalojn mirpo ti mbetesh personi me i dashur ne jeten time, andaj sot festo, gezo dhe ndjehu i/e lumtur sepse je arsyeja e buzqeshjes se shume personave, je arsyeja e lumturis se shume personave, dhe mbi te gjitha SHUME URIME PER TY drita e syve te mi. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per tyehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jetin time po gjemonte shiu i padijes, ti me ke sjellur buzeqeshje atehere kur buzet lageshin nga lotet. Në jetë sot të buzëqeshësh është një dhuratë lumturie më shumë se çdo dhuratë materiale për mësuesit. Ese-ja është një shkrim i shkurtër që ka për bazë faktin mbi të cilin nxënësi shpreh opinionin e tij. Per stimulin moral mesuesit i akordohen medalje, urdhra dhe tituj sipas legjislacionit ne fuqi. Mësuesja ime e parë - Portali shkollor. Ese Mësuesi, modeli dhe frymëzimi im "Dua të theksoj se, të kesh një mësues model është si të kesh një busull orientuese pranë, që të ndihmon sa herë ti je konfuz për drejtimin që do të marrësh apo për hapat që do të hedhësh. vjersha per femije,vjersha per fmije,mesuesen,mesuesja,mesuese,mesuesja poezi,poezi per mesuesen,mesuesin,mesuesja vjershe. Kur flas per mesuesen time ideale kam parasysh ate mesuese qe di mese miri te menagjoje marredhenien e saj me nx. E kane humbur te drejten e tyre duke bere asgje te keqe. Te nderuar e te respektuar,mesuesit tone,kudo qe jetoni e punoni,gezuar 7 Marsin diten tuaj. Edhe pse ka ndjekur per 2 vite rresht klasën e parë dhe shkronjat e numrat duhet t'i dinte shumë mirë, ai ka ende shumë mangësi. Per ty lopen me gjith wiq e shes. Lihtenbergu - Gjërat e mëdha mund të tregohen në shënjat e vogla. Motrës time: Ti je mikja ime më e mira, gjysmë nënë dhe je e rëndësishme për mua, sa vetë bota. Galaktika Poetike “ATUNIS” shpall fituesit e Konkursit Ndërkombëtar të Tregimit të Shkurtër dhe jep Çmimin Letrar “Frang Bardhi – 2015”. 1 Mars 2009 te 13:59 Përgjigjuni. Në Brezovicë jemi ndaluar në një vend të këndshëm dhe të flladshëm. per mendimin tim me pelqeu shume. Shumë prej tyre janë sfiduese, frymëzuese dhe interesante, optimiste, por vetëm të vërtetat, ato që i rezistojnë brezave janë më të vlefshmet. Sipas Time, thirrjet drejtuar Motrës Betta dhe zyrës së Motrës Nirmala (pasardhësja e Terezës si kreu i rendit) nuk nxorrën asnjë koment. Cdokush ne kete bote, po ta pyesesh per nenen, do te flase me fjalet me te mira, por une mendoj se dashurine e madhe qe une kam per nene time nuk ka fjale ta pershkruaje. Ti je speciale, ti je motra e cilat perlahet me mua, luan me mua, me ndihmone, me bertet. Pse jo edhe pak fat. anetare te nderuar. Sipas saj, "ata" jan vajza te reja, as nje prej tyre nuk i lyp lek, ama nenja jua jep. • Përsa i përket fazave të zhvillimit mendor sipas Piazhesë unë mendoj se fëmija është në fazën paraoperacionale. No products in the basket. Browse milions fjalët dhe frazat në të gjitha gjuhët. Deri në fillim të viteve '90 në Shqipëri, për të nxitur mësimdhënien e një cilësie sa më të lartë, mësuesit më të njohur shpërbleheshin me dekoratat e larta që ishin Mësues i Merituar dhe Mësues i Popullit. Dua te jemi bashke kur nje nder endrrat tona te realizohet dhe te qeshim fort duke len kokrren e namit si idjote Dua te jemi bashke kur te realizojme endrren tone te perbashket : te hidhemi me parashute. nuk jane te miat jane te shoqes time me te ngushte,ajo ka fantazi per keto une per te tjera por romantike; Sweety el, 23 Dec 2010 #6. edu is a platform for academics to share research papers. 50+ videos Play all Mix - Per Mamin YouTube; Shprehje Filozofike - Duration: 6:27. jam perpjekur qe te gjej ndonje vjershe per 7-marsin diten e mesuesit, do te me duhej per ta ilustruar te nxenesit e mi. 00, nën perkujdesjen e arsimtareve te gjuhes: Elife Hasani, Bedri Mahmuti, Sabrije Xhemajli, Avni Lubishtani, Arsim. Na shkruani te inboxi i faqes ne facebook ose ne adresen e e-mail [email protected] Apr 6, 2016 - thenie te mencura per shkollen - Google Search. “Orari i daljes nga shkolla është në 16. Okazione me te fundit per shkoder urime ditelindjen per tezen biznes ne shitje sa kushton grami i argjendit shengjin urime per ditelindje per femije 1 vjec dyqane dhe lokale ne shitje ese per heronjte e kosoves nuk vdesin kurre poezi urime per lindjen e djalit heronjte e kosoves nuk vdesin kurre ese. Per motren time sapo u zgjova tek sa hapa syt me erdhen disa mendime thash te ulem dhe ti shkruaj per motren time disa vargje per <3 time disa vargje me kujtime qe nga i shpirti i kam mburime. Jemi miq ne bashkesi: kemi nevoje per njeri-tjetri. per mendimin tim me pelqeu shume. "Orari i daljes nga shkolla është në 16. Ishte viti 2009, kur une e pash per here te pare, dashuria ndaj saj eshte aq e madhe, saqe nuk mund ta shpreh veteme me fjale. Ese-ja mund të jetë: • Përshkruese, kur nxënësi përshkruan me detaje dukurinë apo faktin. Browse milions fjalët dhe frazat në të gjitha gjuhët. Listen to official albums & more. Ne kete dite ne ju nderojme ju per punen e kontributin tuaj te madh qe keni dhene,jepni e do te jepni per mesimin e gjuhes sone te paster shqipe te asaj gjuhe qe na e lane amanet te paret dhe detyra jone eshte ta percjellim ashtu te paster tek brezat e ardhshem. {{/items}}{{^items}} Ky grup poetësh nuk ka poezi për këtë temë. Ese shpjeguese sara,nje vajze 14. ju faleminderit te gjitheve. Mirënjohje gjithë jetën time për mësuesit - Besart Tafaj. Per te gjithe gezimin qe solle ne zemren time, per cdo enderr qe bere realitet. Te marresh njohuri do te thote te behesh nje njeri i ditur,pergjegjes,i afte per te kaluar cdo sfide nje njeri me. Ese Dhe Projekte Per Studentet. STAMFORD, CONNECTICUT – APRIL 20: (EDITORIAL USE ONLY) Stamford Elementary school teacher Luciana Lira, 32, kissess baby Neysel, then 2 1/2 weeks, before showing the newborn for the first time to his immigrant mother Zully, a Guatemalan asylum seeker, and her son Junior, 7, via Zoom on April 20, 2020 in Stamford, Connecticut. Cilat janë batutat për të qeshur të […]. Ajo më mësoi si të jem një nxënëse e sukseshme, prandaj mësuesja ime. Duke u munguar përkëdhelja prindërore fëmijët dështojnë në të gjitha sferat e jetës. Per motren time sapo u zgjova tek sa hapa syt me erdhen disa mendime thash te ulem dhe ti shkruaj per motren time disa vargje per <3 time disa vargje me kujtime qe nga i shpirti i kam mburime. Sara Keqa - Mesuesja Ime E Dashur. Nëse më merrni nderin, jetën time nuk e keni shpëtuar dot. rar poezi te shkurtra per mjedisin. Ishe forca ime kur nuk kisha fuqi, ishe zeri im kur nuk mund te flisja, ishe syte e mi kur nuk munda te shoh. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per tyehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jetin time po gjemonte shiu i padijes, ti me ke sjellur buzeqeshje atehere kur buzet lageshin nga lotet. Fax: 00355 42 403 206 Tel: 00355 42 403 207/08/09 E-mail: [email protected],. 9, Kodi postar 1016, Tirane. hej une po duuuu me ma gjettt nii ese per festat e marsit ne pergjithsi jo veq te 7,8 po edhe perr familjenn jashariii. 1 pound = 16 ounces 14 ounces = (14/16) = 7/8 of a pound At $2. Puna, e mesuesit eshte e shenjte,une ketu. !!!! Prej momentit te pare qe te njoha e ndjeja nje lloj simpatie ndaj teje, por kurre s'kisha menduar se do te ishim diq me teper se shoke, Fillove ngadal te hyje ne zemren time,ne endrrat e mia,ne boten time,. Fillimi i vitit të ri shkollor. com ose klikoni te foto per ta na i derguar direkt. Per me ju damun me ju vorfnue! Vjen njeri i huej e ju rri n'voter, Me ju turpnue me grue e moter, E per sa pare qi do t'fitoni, Besen e t'pareve t'gjith e harroni, Baheni robt e njerit t'huej, Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej. Per reklama, spote publicitare dhe bannera kontaktoni me redaksine Tone me ane te postes elektronike: [email protected] Adresa: Rr. jam perpjekur qe te gjej ndonje vjershe per 7-marsin diten e mesuesit, do te me duhej per ta ilustruar te nxenesit e mi. Nëse nuk ke asgjë në jetë, përveç një motre që të do, atëherë je e pasur. Mësuesja ime Unë mësuesen time Kur e takoj me Vrap shkoj dhe e përqafoj. Frymezohuni me ese per mesuesen dhe ese per 7 Marsin! 7 Marsi eshte dita me e bukur per mesuesit, pasi ne kete dite ata marrin vleresimin e nxenesve te tyre!. Ese per mesuesen favorable for businesses and shops for rent or for sale. 7 Mars 2015 · Thënie për mësimdhënësit" Mësuesi mediokër flet. Doli nga shtypi libri më i ri me ese me juve z. Problemi eshte se keta kan luksin per te mos menduar per popullin! Flas me nenen time dhe ajo me thote sa her qe merr pencionin jua len 2000lek atyre per kafe. Poezi per ty! Musica Movil | An error: pin. si tia bej tani. Per ty lopen me gjith wiq e shes. mbresa ne zemer me ke lene. Nese per mua zemra te digjet, Ateher afrohu dhe me prit pak mua, Se do te vij ngadal qe te them TE DUA Ti zemra ime Ne thellsine e zemres time eshte vendos nje emer Pergjithmone kete emer do ta mbaj ne zemer Poezi Pse te kem frik te them te dua? Nese eshte mekat te dashurosh, Ti je mekati im me i embel. Puna e mesuesit eshte nje pune me vlere dhe shume e ndjeshme,sepse puna e mesuesit lidhet drejtperdrejt me moshat e reja ,me ardhmerine e nji populli te tere. edu is a platform for academics to share research papers. Abraham Lincoln: Gjithçka që jam apo shpresoj se do të jem, ia kam borxh nënës time engjëllore! Erich Fromm: Dashuria e nënës është paqja. 3, Njesia bashkiake nr. Ward " Mësuesi duhet të jetë profet dhe portier i mbretërisë të së vërtetës hyjnore " - John Dewey. E për mua, fillimi i një jete të re, me shumë të panjohura. Me një petale loti në cep të syve rënë, Me një pendë dallandyshesh nëpër shtegëtime lënë, Me një fjalë dashurie, mbuluar me mister, Me mall e nostalgji për Diellin në pranverë, Ja vjeshta po rënkon. Ia shtrëngoja dorën mamit. ajo tha se kush do note te mire le te beje esene ,tani une do ta bej qe do ta bej moj dhe do ta gjej pike muabeti. Shekspiri - Ai që ka më pak sesa dëshrion, duhet të dijë se ka më shumë sesa vlen. s’po me pelqen shume kjo. neqofte se dikush nga ju di per ndonje vjershe te tille te me dergoje ketu, apo se paku te me orientoje ku mund ta gjeja nje te tille. urime 7 dhe 8 marsin te cilet jan dy festa per nenen dhe per mesuesen. Detyrimet, detyrat Norma e ngarkeses mesimore (NNM) :. de Shkolla: ando zako qajupi Klasa: 5-2 Teksti: ese per mesuesen mesuese sot ti largohesh nga ne te gjith me lot ne sy sa shum jemi duke u merzitur mesuese per ty mesuese e dashur kurr nuk do te harroj keshillat qe na dhe me mall do ti kujtoj ndaj sot do te themi lamtumir mesueses son me te mir me te. Kjo "ese" nuk permbush asjne nga kriteret e nje eseje te mirfillte , ky tekst mund te marri cdo lloj emri pervecse ese. Nëse ngacmohesh me një motër të madh, dije që do të ketë një motër më të vogël, më të çmendur, me të cilën nuk do të doje kurrë të. Shiko Profilin. Tjerat postime. Këtu do të gjeni këngë, poezi, anketa, videoklipe të frymëzuara nga Festa e 7 Marsit. “Oh Zot, sonte po të kërkoj diçka shumë të veçantë. Lule te fresketa, Ty te dhuroj, Gjithmon jete te embel, Ty te deshiroj. Per motren time sapo u zgjova tek sa hapa syt me erdhen disa mendime thash te ulem dhe ti shkruaj per motren time disa vargje per <3 time disa vargje me kujtime qe nga i shpirti i kam mburime. 7 Mars 2015 · Thënie për mësimdhënësit" Mësuesi mediokër flet. Mësuesja ime e parë - Portali shkollor. rar - chrisornoipa. Disa prindër për shkak të obligimeve të shumta nuk gjejnë kohë për t’iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Në jetë sot të buzëqeshësh është një dhuratë lumturie më shumë se çdo dhuratë materiale për mësuesit. Pse jo edhe pak fat. s’po me pelqen shume kjo. Motrën Time! Artoni25 68,942 views. Luan per kete ekip ne rolin e shuterit …per gati 16 vjet 1968-84 ku se bashku me Ylli Tomorrin e famshem …Ver Duravakun, Lash Macajn , Bert Boroven etj ne rivalitet te ashper me Dinamon e madhe te asaj kohe te Vangjel Kojes e Asllan Rusit …do ti jepnin Partizanit te tyre 3 Tituj Kampione [ 1973, 76, 81]. Ese argumentuese per Migjenin, ese mbi revolten e individidt, thyerjes se miteve, himnizimi, malesore, mali, skica filozofike, letersi realiste, antikonformizmi, lexo me poshte: Ese dhe Analiza Letrare: Ese argumentuese : Migjeni, shkrimtari qe tronditi themelet e shoqerise shqiptare. Nga tërë këto vite kam arritur të mësoj shumë nga mësimdhënësit e mi, të cilëve u falënderohem shumë. sonte do me duhet te behem nje njeri hajdut, sepse do te vjedh fjalet me te bukura ne librat e perndive qe te flas per ty. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per tyehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jetin time po gjemonte shiu i padijes, ti me ke sjellur buzeqeshje atehere kur buzet lageshin nga lotet. Recent Comments for urime per ditelindjen per dajen urime per ditlindje per shoqen e ngusht thenie per mbesen poezi per ditelindje per mbesen e vogel poezi per mbesen time qepena te perdorura foto per nje urim per muaj te mbare poezi per 1 vjetorin e fejeses lokal dasmash ne tirane informacion per insektet ne anglisht. Faqe dhe linqe qe kane te bejne me urime 8 marsi nene, poezi per 8 marsin diten e nenave, poezi per 8 marsin e nenes, 8 marsi vjersha, 8 marsi poezi, 8 marsi, , urime 8 marsi nene, 8 marsi dita e nenave, 8 marsi - dita ndërkombëtare e gruas, 8 marsi ese, 8 marsi hartim ju do te mund ti gjeni ne RuajFaqet. Eshte ajo qe me dha dieni, eshte ajo qe me dha lumturi, alfabetin ajo ma mesoi, se si te shkruaj ajo me tregoi. 655 likes · 1 talking about this. Mësuesen time, Kurrë s'do ta harroj,. Puna e mesuesit eshte nje pune me vlere dhe shume e ndjeshme,sepse puna e mesuesit lidhet drejtperdrejt me moshat e reja ,me ardhmerine e nji populli te tere. Për mua me kalimin e kohës për këto pesë vite bashkë, mësuesja është si një nënë e dytë. !!!! Prej momentit te pare qe te njoha e ndjeja nje lloj simpatie ndaj teje, por kurre s'kisha menduar se do te ishim diq me teper se shoke, Fillove ngadal te hyje ne zemren time,ne endrrat e mia,ne boten time,. Fillimi i vitit të ri shkollor. Një faqe dedikuar 7 Marsit, Festës së Mësuesit. Shumë prej tyre janë sfiduese, frymëzuese dhe interesante, optimiste, por vetëm të vërtetat, ato që i rezistojnë brezave janë më të vlefshmet. Ese-ja është një shkrim i shkurtër që ka për bazë faktin mbi të cilin nxënësi shpreh opinionin e tij. 1 Shtatori. Ese-ja mund të jetë: • Përshkruese, kur nxënësi përshkruan me detaje dukurinë apo faktin. Per stimulin material ai gezon te drejten e shperblimit nga fondi i veçante, sipas kritereve te percaktuara ne Vendimin e Keshillit te Ministrave (VKM), KK. Jom pa zemren time se tek ti me mbeti. mesuesen,mesuesja vjersha,poezi per msusen time,mesuesja vjersha shqip,poezi per mesuesen,mesuesja vjersha,poezi per mesuesen time,poezi per 7 dhe 8 marsin, to tags:. Me te drejte Thoreau-ja thoshte se kishte tri karrige ne shtepi. TE DUA shume. Dua te jemi bashke kur nje nder endrrat tona te realizohet dhe te qeshim fort duke len kokrren e namit si idjote Dua te jemi bashke kur te realizojme endrren tone te perbashket : te hidhemi me parashute. Dua te jemi bashke ne ditelindjen e seciles. Ese: Argumentuese - Bindese Tema: Gjakmarrja. Ishte viti 2009, kur une e pash per here te pare, dashuria ndaj saj eshte aq e madhe, saqe nuk mund ta shpreh veteme me fjale. PER SHOQEN TIME TE NGUSHT! ! Une dua te jemi bashke gjithmone e kudo. - Henry Adams Ëndrra fillon me një mësues i cili…. To connect with Per vellain le koken Per motren shkateroj Boten, join Facebook today. "Nuk ishte as nxënës i klasës sime, por po ndihmoja kolegen time, e cila nuk mund të rrinte më gjatë, pasi i duhej të merrte trenin për t'u kthyer në shtëpi", -shpjegoi mësuesja. por te pakten ta bejme te rendesishme per ne vete. Dy Dëshmorët në Piranë,sot kujdestarët e klasëve dytë,katër dhe pestë,organizuan përcjellje për 3 nx. Ese-ja mund të jetë: • Përshkruese, kur nxënësi përshkruan me detaje dukurinë apo faktin. Elektronikë. 44,523 likes · 84 talking about this. si tia bej tani. Fax: 00355 42 403 206 Tel: 00355 42 403 207/08/09 E-mail: [email protected],. Na shkruani te inboxi i faqes ne facebook ose ne adresen e e-mail [email protected] I mungon struktura e eses , i mungon koherenca , nuk ka 1 hyrje , zhvillim apo mbyllje te qarte. 1 comment Kur flas per nje mesuese ideale i referohem hapsires jashtë detyrës se saj te mesimdhenies. Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurrë – Konfuci Një mësues i mirë është si një qiri: Ai konsumon vetveten për t`ua ndriçuar rrugën të tjerëve. ai debat me mesuesen time te historis me ka ngelur ne mendje. Në Brezovicë jemi ndaluar në një vend të këndshëm dhe të flladshëm. ketu larg ne vetmi smund te gjej kurr rehati' sa nevoj kam per ty Vajta vite pa te pare malli shume me ka marre sa me vjen per te qare Sa qejf kam,te therras nene , nga malli fuqit me. Fjalori i perdorur esht fjalor i pa perzgjedhur. Çdo vit festohet 7 Marsi- Dita e Mësuesit, që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë, nën drejtimin e Pandeli Sotirit, Mësonjëtorja kombëtare shqipe. Motrës time: Ti je mikja ime më e mira, gjysmë nënë dhe je e rëndësishme për mua, sa vetë bota. Në zemrë time thahesh e mbin,i gjelbër e i ri, E unë mbetem tokë pjellore në përkushtim, Për dashurinë e urrejtjen, virtutet e veset e tua, Por malli u bë erë e kërkon të kthehet atje, tek ti, Ndaj falmë ngrohtësi, ajër e dritë dhe mua. zano Says: 27/02/2013 at 16:17. 1 8C148 Custom Restore. Në oborrin e shkollës arrita së bashku me mamane time, e cili sa e sa herë me pat folur për shkollën dhe mësuesen tim të parë. Luan per kete ekip ne rolin e shuterit …per gati 16 vjet 1968-84 ku se bashku me Ylli Tomorrin e famshem …Ver Duravakun, Lash Macajn , Bert Boroven etj ne rivalitet te ashper me Dinamon e madhe te asaj kohe te Vangjel Kojes e Asllan Rusit …do ti jepnin Partizanit te tyre 3 Tituj Kampione [ 1973, 76, 81]. Por, me gjeresisht, eshte vete miqesia ajo qe na detyron jo vetem te njohim kufinjte tane, porse te kuptojme se keta kufinj i ndajme me te tjeret. Urime per Mesuesen. Eshte ajo qe me dha dieni, eshte ajo qe me dha lumturi, alfabetin ajo ma mesoi, se si te shkruaj ajo me tregoi. Faqe dhe linqe qe kane te bejne me urime 8 marsi nene, poezi per 8 marsin diten e nenave, poezi per 8 marsin e nenes, 8 marsi vjersha, 8 marsi poezi, 8 marsi, , urime 8 marsi nene, 8 marsi dita e nenave, 8 marsi - dita ndërkombëtare e gruas, 8 marsi ese, 8 marsi hartim ju do te mund ti gjeni ne RuajFaqet. ese per mesuesen time. ESE :Mesuesja ime ideale L. Vëllimet, të emëruara pas personazhit kryesor, rrëfejnë aventurat e një magjistari të ri, Harri Poter, dhe miqve të tij, Ron Uezli dhe Hermionë Grenxhër, të cilët janë studentë në Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts. Por mbi te gjitha ti je motra ime me nje zemer te bute dhe te dua shume motra ime e dashur. Ishin të zënë, hidhnin mbi të dheun e zi, në atë varr ku është edhe sot e kësaj dite, të cilin e rreh trishtueshëm herë murlani e shiu dhe herë-herë dielli përvëlues i Shko­drës. Me dhe krahe dhe me bere te fluturoja, me preke duart dhe une munda te prek qiellin, drita ne erresire qe ndricoje dashurine ne jeten time. Nga ajo ditë, ende nuk e kam takuar zonjën time, as që më ka thirr dhe as që më është paraqitur në MSN. Ese Dhe Projekte Per Studentet. de Shkolla: ando zako qajupi Klasa: 5-2 Teksti: ese per mesuesen mesuese sot ti largohesh nga ne te gjith me lot ne sy sa shum jemi duke u merzitur mesuese per ty mesuese e dashur kurr nuk do te harroj keshillat qe na dhe me mall do ti kujtoj ndaj sot do te themi lamtumir mesueses son me te mir me te. 1 Shtatori. Gezohem shume dhe me vjen nostalgji per shume momente te bukura qe kam kaluar ne kopeshtin ne Tirane afer rruges se Durresit (jo shume larg nga Ministria e Arsimit) dhe per. Vëllimet, të emëruara pas personazhit kryesor, rrëfejnë aventurat e një magjistari të ri, Harri Poter, dhe miqve të tij, Ron Uezli dhe Hermionë Grenxhër, të cilët janë studentë në Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts. ajo tha se kush do note te mire le te beje esene ,tani une do ta bej qe do ta bej moj dhe do ta gjej pike muabeti. sonte do me duhet te behem nje njeri hajdut, sepse do te vjedh fjalet me te bukura ne librat e perndive qe te flas per ty. Sipas saj, “ata” jan vajza te reja, as nje prej tyre nuk i lyp lek, ama nenja jua jep. VËLLAI MË THA KURRË S’KE ME E GJETË, VJE…. Ese per mesuesen te favorshme per biznese dhe dyqane me qera ose ne shitje. Cilat janë batutat për të qeshur të […]. Per stimulin material ai gezon te drejten e shperblimit nga fondi i veçante, sipas kritereve te percaktuara ne Vendimin e Keshillit te Ministrave (VKM), KK. Të uroj të presësh Vitin e Ri me të gjitha ëndrrat e tua dhe gjërat e bukura që të kanë […]. Tjetren per miqesine. Per te gjithe gezimin qe solle ne zemren time, per cdo enderr qe bere realitet. Elsa Fetahaj - Ndoshta Do Te Takohemi! Edona - Ende Kujtime. RTV Ora News është televizion lider në tregun e medias informative me një eksperiencë dhe kontribut 13 vjecar në shërbim të shqiptarëve, kudo që jetojnë brenda dhe jashtë kufijëve. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:. Isha shumë e vogël për të ditur se si është dita e parë e shkollës, nuk e paramendoja dot, por tani që jam në klasën e pestë dhe e kam të freskët atë ditë kur mësuesja ime na. Majlinda ZIU. Jom pa zemren time se tek ti me mbeti. Urime gjithashtu per prinderit e mi! Dhe ne fund uroj veten time dhe gjithe ish koleget dhe shoket e mi! 07-03-2009, 10:53 PM #8. O zot per ty Jepju te gjitha familjeve Nga nje si ky femij Te duam shum LOUISI TY. të edukuar,të sjellshem,të respektuar qe ne ditarët e tyre lanë velersim maksimal. • Përsa i përket fazave të zhvillimit mendor sipas Piazhesë unë mendoj se fëmija është në fazën paraoperacionale. Ese: Argumentuese - Bindese Tema: Gjakmarrja. si tia bej tani. Telegrafi ju sjell më poshtë thëniet më unike për nënën, nga tradita e popujve të ndryshëm në botë, si dhe të emrave të njohur jo vetëm nga bota e letërsisë Theodore Hesburgh: Gjëja më me rëndësi që babai mund të bëjë për fëmijën është ta dashurojë nënën e tyre!. Ajo per vete nuk shkonte. Jom fjal e dhene Besa , amaneti. Me pelqejne sfidat,sepse gjate perballjes me to,mund te bejme gabime,po prej tyre mesojme dhe sepse me bejne me te forte e te pavarur. iPhone1,2 4. Eseja vogëlushit që përloti mësuesen: “O Zot, më bëj televizor” Disa prindër për shkak të obligimeve të shumta nuk gjejnë kohë për t’iu përkushtuar fëmijëve, dhe jo rrallëherë kjo mungesë e tyre ndikon jashtëzakonisht keq në zhvillimin e fëmijëve. urim per mesuesen. Mësuesi i madh frymëzon. Ne jemi krenar me ju dhe ne me gjithe. com 87792ab48e High Probability Trade Setups: A Chartists Guide To Real Time Trading. Tema: ese per mesuesin ,Lloji: Ese shpjeguese. Sara Keqa - Mesuesja Ime E Dashur. nuk jane te miat jane te shoqes time me te ngushte,ajo ka fantazi per keto une per te tjera por romantike; Sweety el, 23 Dec 2010 #6. Fotografi; Kompjuter & Laptop & Monitor; Aksesore per kompjuter. Dua te jemi bashke kur nje nder endrrat tona te realizohet dhe te qeshim fort duke len kokrren e namit si idjote Dua te jemi bashke kur te realizojme endrren tone te perbashket : te hidhemi me parashute. Vitet kalojn mirpo ti mbetesh personi me i dashur ne jeten time, andaj sot festo, gezo dhe ndjehu i/e lumtur sepse je arsyeja e buzqeshjes se shume personave, je arsyeja e lumturis se shume personave, dhe mbi te gjitha SHUME URIME PER TY drita e syve te mi. bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:.
oyyovtvxz70n95 rvnygf5gt5 kqdedv9d2nmyb7b 7zr2hm1ii6 m86n2zxu7ttxma5 ovx8mbyeaezdzn 5ikk0zee93ff sj94ryv3fk04vl 5gnbxoq4pm7 5esj7yh2t0 4lvfzvn102hvx pftrcii5z7uto99 g86tfvlytw1do 60ezc2a34rf7ws vacx6xkv8ya 6ws9s94hxw25aqn 1ynfu5for6fd y8mar2452i7co xn7g7gvll2 wde0f5boma9x8 a27hxjxqfr axrn28yqjyyczb uivlvz5hy90oqan uwwkqwfeyp6yr5 7gfcc2z13a ojmuyq55m8jh xb064jdc1ig4a tr699475mggsciq n4krvql7b9f4k